Криза у дітей у 3 роки , Цікаві статті , Центр розвитку дитини Snail

КРИЗА 3-РІЧНОГО ВІКУ

 

Криза 3-х років належить до гострих періодів розвитку дитини. Поведінка дитини майже не піддається корекції. Існує чітка симптоматика наближення кризи: гострий інтерес до свого відображення в дзеркалі, стурбованість, зацікавленість дівчаток у вбранні, гостра реакція на невдачі. Цей період важкий як для дорослого, так і для самої дитини.

Симптоми кризи:

Негативізм. Реакція на те, що пропозиція йде від дорослих. Прагнення зробити навпаки, навіть всупереч власному бажанню.

Упертість. Дитина наполягає на чомусь, тому що вона цього зажадала, вона зв'язана своїм первинним рішенням.

Норовистість. Вона безособова, спрямована проти норм виховання, способу життя, який склався до трьох років.

Свавілля. Дитина прагне все робити сама.

Протест-бунт. Дитина у стані війни й конфлікту з тими, хто її оточує.

Симптом знецінення. Виявляється в тому, що дитина починає лаятися, дратувати й обзивати батьків.

Деспотизм. Дитина примушує батьків робити все, що вона вимагає. Стосовно молодших сестер і братів деспотизм проявляється як ревнощі.

Криза протікає як криза соціальних відносин і пов'язана із становленням самосвідомості  дитини. З'являється позиція "Я сам". Дитина пізнає відмінність між "повинна" і "хочу". Зона найближчого розвитку дитини полягає в отриманні "можу": вона повинна навчитися співвідносити своє "хочу" з "повинна" і "не можна" і на цій основі визначити своє "можу". Слід надати дитині сферу діяльності, де б вона могла проявляти самостійність. Ця сфера діяльності може бути у грі. Потрібна гра з її особливими правилами і нормами, які відображають соціальні зв'язки, гра, яка служить для дитини тим "безпечним островом, де вона може розвивати й випробовувати свою незалежність, самостійність".

Батькам у свою чергу потрібно набратися терпіння, думати лише про хороше. Допомогти при цьому може любов і віра в можливості малюка.

Залишити коментар